Kazbek – góra, która przyciąga rok rocznie jak magnes. Ogólnie rzecz ujmując w sezonie letnim jest to bardzo mocno oblegany szczyt. W budynku Meteostancji na około 3653m brakuje miejsc noclegowych, dokoła niej tworzy się baza namiotowa. Inaczej sprawa ma się zimą oraz wczesną wiosną. Życie pod Kazbekiem prawie wymiera, wszystkie ślady działalności turystycznej ukryte są głęboko pod pierzyną śniegu. Dla nas najlepszym czasem by na nartach zmierzyć się z tą górą jest wczesna wiosna, kiedy opady są już mniejsze, słońce operuje dłużej a pokrywa śnieżna jest już ustabilizowana i sprzyja przemieszczaniu się na fokach. Chcielibyśmy zaprosić Was na tą górę, właśnie wtedy kiedy ma ona największy urok, kiedy nie ma tłoku i zdobycie staje się większym wyzwaniem. Całość uświęci zjazd z możliwie najwyższego punktu – przy dobrych warunkach i mocnej ekipie, nawet z samego szczytu. Pamiętajmy to pięciotysięcznik, gdzie warunki zmieniają się diametralnie w kilka godzin, droga do szczytu jest długa i męcząca, wiedzie po lodowcu. Wyprawa jest przeznaczona dla osób o co najmniej dobrej kondycji i poprawnej technice jazdy na nartach w terenie. Nie trzeba posiadać umiejętności technicznej wspinaczki, gdyż z uczestnikami idą przewodnicy a w trudnych momentach asekurujemy się według sztuki. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się ze szczegółami.

 

W pakiecie:

 • transfery wymienione w programie szczegółowym (lotnisko Kutaisi – Tbilisi – Gudauri - Gergeti - Kutaisi)

 • wszelkie transfery shuttle, których wymaga powyższy program

 • noclegi (4 noclegi w guesthousach, pokoje 2-3 osobowe z łazienką, reszta noclegów w Meteostancji)

 • wyżywienie zgodnie z programem (śniadania i obiadokolacje + kuchnia wyprawowa, gaz)

 • przewodnik lokalny plus prowadzący grupę w dniu ataku szczytowego

 • dysponujemy zestawami lekkich nart+foki+buty, w awaryjnych sytuacjach (np. usterka) chętnie udostępnimy je uczestnikom, asekuracyjny sprzęt grupowy zapewniony.

 

W cenie nie wliczone:

 • lot do Kutaisi/Tbilisi gdzie zaczyna się impreza (podpowiemy z biletami)

 • ubezpieczenie (sugerujemy zakupić całoroczne PZU BP lub Alpenverein obejmujące wszelkie aktywności włącznie ze sportami uważanymi za ekstremalne)

 • napoje nie serwowane podczas posiłków oraz prowiant wypadowy na atak w postaci przekąsek

 • kondycja fizyczna uczestników

 • pogoda, aczkolwiek dobierzemy wyjścia tak aby skorzystać z warunków maksymalnie

 • zestawy lawinowe ABC oraz zestawy skitour na cały wyjazd - możliwość wypożyczenia u nas na preferencyjnych warunkach. Śpiwory oraz indywidualny sprzęt wysokogórski (uprząż, raki, czekan).

Koszt uczestnictwa:

719 euro/osoba

 

Program szczegółowy:

Dzień 1

Wasz przylot do Gruzji, transfer do Gudauri, największego i najnowocześniejszego ośrodka narciarskiego w kraju. Zakwaterowanie.

Dzień 2

Śniadanie a po nim rozruch w otaczających górach. Oczywiście planujemy wycieczkę skiturową jednak jej długość i poziom trudności uzależnimy od Waszego samopoczucia i sił. Przewidujemy na ten dzień szczyty i granie od 2500 do 3300m n.p.m.. Istnieje również możliwość jazdy po trasach ośrodka Gudauri. Obiadokolacja.

Dzień 3

Śniadanie a po nim przejazd do Gergeti, pod cerkiew Św. Trójcy (inaczej Cminda Sameba) z XIV wieku. To początek naszej wyprawy na Kazbek, statujemy z wysokości około 2200m n.p.m a do pokonania mamy aklimatyzacyjną trasę do Meteostancji na 3653m. Tam złożymy depozyt w postaci prowiantu na najbliższe dni po czym udamy się na turę po lodowcu. Następnie zjedziemy do punktu startu przy cerkwi. Obiadokolacja i nocleg w pensjonacie.

Dzień 4

Śniadanie. Po nim transfer na 2200m. n.p.m. i podejście na fokach pod Meteostancję na 3653m. Tam przewidujemy nocleg, pierwszy na takiej wysokości. Spać będziemy na drewnianych pryczach, dlatego wymagamy między innymi ciepłych śpiworów (szczegóły dotyczące sprzętu wyjaśnimy uczestnikom). Kolacja w formie samodzielnie przygotowanego posiłku.

Dzień 5

Wyjście aklimatyzacyjne. Po samodzielnie przygotowanym śniadaniu wyruszamy na przełęcz Otsveri około 4200m n.p.m.. Powrót do meteobazy. Ten dzień przeznaczamy na przystosowanie naszych organizmów do wysokości oraz rekonesans. Okolice czterech tysięcy metrów to już nie przelewki. Przygotowanie posiłku po powrocie do bazy.

Dzień 6

Atak szczytowy! Po bardzo wczesnym śniadaniu, zbieramy siły i napieramy. Mamy do zrobienia sporo metrów przewyższenia. Z nartami wyjdziemy do poziomu możliwego zjazdu, dalej pieszo w rakach. Generalnie ostatnia ścianka pod kopułą szczytową jest dosyć stroma, jeśli warunki śniegowe i siły pozwolą, dojdziemy na szczyt i zjedziemy! Jeśli nie, zostawimy sprzęt narciarski pod lodową ścianą szczytową i wejdziemy w rakach. Kolacja w Meteostancji po zjechaniu. 

Dzień 7

Śniadanie własnoręcznie przygotowane w bazie pod Kazbekiem. Plan na dzień to zebrać siły i zjechać na dół do czekającego na nas samochodu 4x4. Wieczorem planujemy spotkać się na Suprze w Gergeti. Tam impreza, toasty i wspominanie osiągnięcia. Nocleg w pensjonacie.

Dzień 8

Po śniadaniu czeka na Was transfer w kierunku lotniska w Kutaisi/Tbilisi. W zależności od miejsca wylotu, przewidujemy zwiedzanie miasta oraz robienie pamiątkowych zakupów.

Jeśli nie przekonał Was program zachęcamy do obejrzenia galerii z poprzednich wyjazdów realizowanych przez nas.

 

Dostępne terminy

 • 26.04-03.05.2021

Termin jest ustalony ze względu na możliwie korzystne warunki do zdobycia góry. Jeśli masz inne propozycje, spróbujemy dopasować się do nich jednakże w grę wchodzi w tym wypadku kwiecień-maj. Przy zgłoszeniu obowiązuje wpłata zaliczki 250€.

Skiturowe wejście na Kazbek 5054m

grupy 6-8 osób

noclegi pod dachem + Meteostancja

transfery 

posiłki 

Pytania, zgłoszenia? Wyślij e-mail