Górna Swanetia – Skitour / Freeride trip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mestia oraz Zhumari będą naszymi głównymi miejscami noclegowymi na tym wyjeździe. Jednakże podczas wyjścia w pasmo swaneckie, pod stoki góry Laila będziemy mieli okazję spędzić noc w szałasie pasterskim, gdzie sami zadbamy o przygotowanie posiłków. Będzie to również miejsce depozytu naszego zbędnego sprzętu, kiedy sami pójdziemy na lodowcową turę. Generalnie to wyjazd, który mimo możliwości wspomagania wyciągami będzie wymagał od uczestników sporo wysiłku. Zrobimy mnóstwo podejść aby tym samym cieszyć się z epickich zjazdów. Prócz kilku wyjątków, będziemy się przemieszczać po stokach długo zacienionych, dlatego liczymy na najlepszy śnieg.

Kierujemy się przede wszystkim bezpieczeństwem jednak jazda backcountry, freeride i skituring niesie ze sobą pewne ryzyko, dlatego aby go nie lekceważyć dostosowujemy się do panujących warunków i ściśle przestrzegamy zasad. Nasi uczestnicy bezwarunkowo muszą posiadać zestawy lawinowe (detektor, sonda, łopatka) i umieć posługiwać się nimi. Chcemy zaznaczyć na wstępie, że oferta jaką właśnie przeglądasz może być modyfikowana na bieżąco w zależnośći od poziomu umiejętności technicznych, kondycyji grupy oraz aktualnych warunków śniegowych. 

 

W pakiecie:

 • transfery wymienione w programie szczegółowym (lotnisko Kutaisi – Mestia – Zhumari - lotnisko Kutaisi)

 • karnety na kolej krzesełkową (Tetnuldi) - dwa dni

 • wszelkie transfery shuttle, których wymaga powyższy program

 • noclegi (5 noclegów w guesthousach, pokoje 2-3 osobowe z łazienką, nocleg w domu gościnnym Zhumari i nocleg w chacie pasterskiej)

 • wyżywienie zgodnie z programem (śniadania i obiadokolacje plus kuchnia obozowa na wyjściu pod Lailę)

 • przewodnik lokalny plus prowadzący grupę w każdy dzień trudnego terenu

 • dysponujemy zestawami narty + foki, w awaryjnych sytuacjach (np. usterka) chętnie udostępnimy je uczestnikom

 

W cenie nie wliczone:

 • lot do Kutaisi gdzie zaczyna się impreza (jeśli Twój lot przylatuje do Tbilisi podpowiemy Ci jak się do nas dostać)

 • ubezpieczenie (sugerujemy zakupić całoroczne PZU BP lub Alpenverein obejmujące wszelkie aktywności włącznie ze sportami uważanymi za ekstremalne)

 • napoje nie serwowane podczas posiłków oraz prowiant wypadowy

 • kondycja fizyczna uczestników

 • pogoda, aczkolwiek dobierzemy wyjścia tak aby skorzystać z warunków maksymalnie

 • zestawów lawinowych ABC oraz zestawów skitour na cały wyjazd - możliwość wypożyczenia u nas

 • sprzęt do noclegu w szałasach (mata, ciepły śpiwór)

Koszt uczestnictwa:

699 euro/osoba

Plan szczegółowy:

Dzień 1

Transfer z lotniska w Kutaisi do Mestii. Podróż zimą mimo, że to jedynie 240km zajmuje około 6 godzin, chociaż pamietamy sytuacje, kiedy jechaliśmy sporo dłużej – w ruch poszły łańcuchy śniegowe. Kwaterujemy się w naszym guesthousie, obiadokolacja. Przedstawienie planów na kolejne dni, omówienie zasad poruszania się, kwestie bezpieczeństwa.

Dzień 2

Po śniadaniu i szybkiej odprawie, przygotowujemy sprzęt i wprost z naszego guesthousa udajemy się na prostą technicznie lecz wymagającą kondycyjnie turę w stronę jezior Koruldi. Mamy do pokonania minimum 700m przewyższenia (do 2200m). Jeśli będą chęci możemy wyjść jeszcze wyżej, nawet na 2700m. Zjeżdżać będziemy połoninami oraz łąkami, gdzie latem wypasa się zwierzęta. Nie jest to trasa trudna ani zagrożona lawinami ale na pierwszy dzień po podróży optymalna. Dodatkowo sprawdzimy nasze umiejetności, wiedzę na temat poruszania się zimą w górach a także panujące warunki śniegowe. Po zjeździe będzie na nas czekał bus, który zawiezie nas na nocleg. Zakończymy obiadokolacją.

Dzień 3

Śniadanie oraz odprawa a dalej mamy dla Was ciekawą i bardzo mało znaną turę pod szczyt Kakhiani (3706m). Jest to druga tak wysoka góra (zaraz po Banguriani 3885m), która widać niemal z każdej ulicy Mestii. Nie wyjdziemy na sam szczyt, jest bowiem on dosyć trudny (PD w skali alpejskiej) i niemożliwy do zdobycia bez zdejmowania nart. Zjedziemy jednak z okolic 3000m, z grani po której będziemy sie wspinać w strone szczytu od godzin porannych. Nasz zjazd będzie przebiegał na stronę północną i północno zachodnia, stokami i żlebami a później słabo zalesionym terenem zjedziemy do czekającego na nas samochodu. Obiadokolacja na zakończenie dnia.

Dzień 4

Śniadanie. Jako, że dzień poprzedni dzień kosztował będzie sporo wysiłku należy Wam się trochę odpoczynku. Przejedziemy pod pod ośrodek Tetnuldi, gdzie posiłkować się możemy wyciągami narciarskimi. Tam wykonamy kilka zjazdów i podejść (nie wszędzie da się wyjechać wyciągiem). Mamy do dyspozycji zarówno zachodnie jak i wschodnie wystawy (w kierunku wioski Adishi), sugerować się będziemy warunkami śniegowymi i na bieżąco wybierać kierunki zjazdów. Powrót do Mestii na obiadokolację. 

Dzień 5

W poprzedni dzień na pewno nie zdołamy przejeździć całego terenu Tetnuldi dlatego postaramy się eksplorować dalej. Rano znów pojedziemy w okolice Tetnuldi oraz Adishi. Tym razem mocniej przy pomocy własnych sił będziemy eksplorować tamtejszy teren. Powrót, zakupy i obiadokolacja. Przygotujemy się na wyjście kolejnego dnia z noclegiem w chacie pasterskiej. 

Dzień 6

Po śniadaniu wyjdziemy w stronę szczytu Laila (4008m). Droga początkowo będzie biegła w zalesionym terenie aby później wyprowadzić nas na rozległe pola śnieżne. Po kilku godzinach osiągniemy nasze miejsca noclegowe, chaty używane latem przez pasterzy, chętnie wykorzystywane także w celach turystycznych. Po zdeponowaniu naszych rzeczy udamy się na turę ponad miejsce naszego noclegu. Ze względu na wystawę północną i krótkie operowanie słońca w rejonie, śniegi pod Lailą oferują znakomitą jakość do późnej zimy a nawet wiosny. Kolacja będzie przyrządzona przez uczestników z priowiantu przyniesionego ze sobą.

Dzień 7

Śniadanie zjemy również po uprzednim przygotowaniu. Po nim wyjdziemy na turę mającą na celu eksploracje stoków położonych pod północnym szczytem Laili. Czekają nas co najmniej dwa ciekawe zjazdy północnymi i północno-zachodnimi wystawami. Ostatni zjazd będzie prowadził wprost po nasze depozyty w szałasie. Zabierzemy rzeczy i zjedziemy do czekającego nas samochodu. Nocleg i obiadokolacja w Mestii.

Dzień 8

Nazajutrz, śniadanie i wyjazd na lotnisko w Kutaisi.

 

Dostępne terminy

 • 20.01-27.01.2020

 • 17.02-24.02.2020 - brak miejsc

Ze względu na połączenia lotnicze z różnych miejsc w Polsce i Europie, jesteśmy w stanie przesuwać terminy dopasowując się jednocześnie do uczestników.

Przy zgłoszeniu obowiązuje wpłata zaliczki 250 euro. 

 

grupy 4-6 osób

noclegi pod dachem

transfery 

posiłki 

Svanetii Trails
zdecydowany ? zgłoś się !
treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

wspomaganie wyciągiem