Imię:
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Trawers narciarski z Marghi do Mestii - Swańska wyrypa

Chcieliśmy Was zaprosić na wyprawę narciarską w bardzo mało znany rejon Górnej Swanetii. Wyprawa charakteryzuje się tym, że praktycznie każdą kolejną noc będziemy spędzać w innym miejscu a cały dzień wędrować od osady do osady - oczywiście na skiturach. Wyprawę realizujemy wczesną wiosną, dlatego liczymy na dłuższy dzień i sporą ilość słońca. Mimo, że zagrożenie lawinowe w tym okresie spada to każdy uczestnik jest zobowiązany do posiadania lawinowego zestawu ABC. Trasa poprowadzona jest w taki sposób abyśmy poruszali się możliwie z małym bagażem i tylko w jednym kierunku, dlatego część naszego ekwipunku będzie przewożona na miejsca noclegowe przez kierowców. Zapraszamy do zapoznania się z ramowym programem gdzie poznacie więcej szczegółów.

Dla kogo wyprawa? 

Jest to propozycja dla osób z dobrą kondycją gdyż przebiegi dzienne przekraczać będą nawet 20 kilometrów a przewyższenia do pokonania osiągną nierzadko 1500m. Nie wymagane są natomiast ponadprzeciętne umiejętności narciarskie gdyż nastawiamy się na eksplorację i przygodę, pokonywanie dystansu a niekoniecznie trudne zjazdy. Niemniej jednak będziemy się poruszać w terenie gdzie występuje spora liczba zboczy z których będziemy zjeżdżać podczas przemieszczania się. Trasa może być pokonana również na rakietach śnieżnych.

W pakiecie:

 • transfery wymienione w programie szczegółowym (lotnisko Kutaisi – Khaishi - Mestia - Kutaisi)

 • wszelkie transfery shuttle, których wymaga powyższy program, transport bagażu między wioskami

 • noclegi (7 noclegów w guesthousach i pensjonatach)

 • wyżywienie zgodnie z programem (śniadania i obiadokolacje)

 • przewodnik lokalny podczas trudnych odcinków, przewodnik narciarski i lider na każdy dzień wyprawy

 • dysponujemy zestawami lekkich nart+foki+buty, w awaryjnych sytuacjach (np. usterka) chętnie udostępnimy je uczestnikom

W cenie nie wliczone:

 • lot do Kutaisi/Tbilisi gdzie zaczyna się impreza (podpowiemy z biletami)

 • ubezpieczenie (sugerujemy zakupić całoroczne PZU BP lub Alpenverein obejmujące wszelkie aktywności włącznie ze sportami uważanymi za ekstremalne)

 • napoje nie serwowane podczas posiłków oraz prowiant wypadowy w postaci przekąsek (batony, żele, napoje)

 • kondycja fizyczna uczestników

 • pogoda, aczkolwiek dobierzemy wyjścia tak aby skorzystać z warunków maksymalnie

 • zestawy lawinowe ABC oraz zestawy skitour na cały wyjazd - możliwość wypożyczenia u nas na preferencyjnych warunkach. 

Koszt uczestnictwa:

899 euro/osoba

Plan szczegółowy:

Dzień 1

Przylot do Kutaisi. Odbieramy Was z lotniska i jedziemy w stronę osady Khaishi, znajdującej się przy głównym trakcie przecinającym Górną Swanetię. Podróż potrwa kilka godzin.

Wyżywienie: obiadokolacja

Nocleg: guesthouse w Khaisi lub Kvemo Marghi

Dzień 2

Wczesnym rankiem wyjście na wymagającą ze względu na długość trasę. Do przemierzenia po śniegu będziemy mieli aż 20 kilometrów, wspinając się na przełęcz Utviri (2710m). Będziemy wypoczęci, dlatego nie powinno być problemu z przemierzeniem tej trasy. Do pokonania będzie aż 1800 m w górę ale tylko końcowy odcinek pod przełęcz jest dosyć stromy, cały pozostały teren posiada umiarkowane nachylenie. Poruszać się będziemy tuż pod górującym nad trasą szczytem Sztawler (3996m).

Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja

Nocleg: guesthouse w osadzie Nakra

Dzień 3

W dzień poprzedni zakończymy w miejscowości Nakra skąd wyruszyma na kolejny etap wędrówki. Mamy do pokonania prawie taki sam dystans jednak o zupełnie innym charakterze. Będzie bardzo dużo podejść ale też obniżeń terenu a najwyższy punkt znajdował będzie się na wysokości "zaledwie" 1900m. Spotkamy po drodze wiele skupisk pasterskich, które naturalnie są o tej porze roku opustoszałe.

Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja

Nocleg: guesthouse w Ipari

Dzień 4

Czeka nas krótszy etap naszego trawersu, do pokonania około 18km. Wczesnym rankiem zaczynamy wspinanie się na przełęcz Bakki (2450m) a dalej zjazd w stronę wioski Mazeri. Od przełęczy będzie nam towarzyszył fenomenalny widok na dwuwierzchołkową Uszbę. Chyba każdy zna ten charakterystyczny kształt, który jest wizytówką Swanetii. Czeka nas bardzo ciekawy zjazd wschodnimi wystawami, część po połoninach a część lasem.

Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja

Nocleg: guesthouse w Mazeri lub Becho

 

Dzień 5

Na dzień dobry czeka nas mocne podejście. Z wioski Mazeri udajemy się na przełęcz Guli. Jest to znana i popularna trasa trekkingowa w sezonie letnim jednak zimą przemierzana jest bardzo rzadko ze względu na zagrożenie lawinowe w pewnych jej odcinkach. My znamy bezpieczniejsze warianty poza tym w połowie marca zagrożenie znacznie spada. Przełęcz usytuowana jest na wysokości 2961m i będzie to najwyższy punkt w naszych planach. Czeka nas zatem 1400m przewyższenia ale pod kątem trudności na pewno będzie to wymagający odcinek.

Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja

Nocleg: pensjonat w Mestii

Dzień 6

Będziemy mieli za sobą naprawdę trudną trasę dlatego ten dzień poświecimy na turystykę po przylegających bezpośrednio do Mestii rejonach. W planie wyjście na lodowiec Chaaladi pod który dojedziemy samochodem 4x4. Jest to jeden z największych i najbardziej uszczelinionych lodowców w Górnej Swanetii. Będziemy chcieli podejść nieco powyżej jego czoła aby zobaczyć niedostępność i trudności jakie pojawiają się podczas poruszania się w terenie lodowcowym.

Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja

Nocleg: pensjonat w Mestii

Dzień 7

Czeka nas tura w okolicy masywu Hatsvali. Dojeżdżamy samochodem na przełęcz Ughviri i stamtąd kierujemy się na zachód trawersując zbocza Hatsvali od południowej strony. Droga ta ma do zaoferowania piękne widoki na bardzo nieznane rejony Górnej Swanetii, całe pasmo graniczne z Raczą. Trawers przewiduje około 18 kilometrów drogi a kończyć będzie się zjazdem po stokach narciarskich aż do Mestii.

Wyżywienie: śniadania i obiadokolacja

Nocleg: guesthouse w Mestii

Dzień 8

Poranny transfer na lotnisko do Kutaisi.

Wyżywienie: śniadanie w guesthousie

Nocleg: brak

 

Dostępne terminy już wkrótce

 

grupa 6-9 osób

wyżywienie

noclegi

transfery

średniozaawansowani