średniozaawansowani

transfery

pensjonaty

śniadania, obiadokolacje

grupa 6-8 osób

Górna Swanetia z Ushguli - Skiturowe safari w Swanetii

Zimą cała Swanetia jest zupełnie inna niż w sezonie letnim. Niemal nie ma tu turytów z przypadku, nie ma autokarów, wycieczek objazdowych. To dzięki surowym warunkom i trudnej drodze dojazdowej, która lubi być nieprzejezdna po obfitych opadach śniegu. Po Gudauri, Swanetia jest drugim tak dużym centrum sportów zimowych Gruzji jednak całkiem innym, bardziej niedostępnym. My kochamy ją za niemal nieograniczone możliwości skiturowe i świeży, nierozjeżdżony śnieg, różne warianty i charakter wyjść. Na tym obozie, prócz Mestii, kilka dni spędzimy w Ushguli, słynącej z wysokości położenia, sporego zagęszczenia charakterystycznej, wieżowej zabudowy czy wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Już sama droga do Ushguli zapewni niezapomnianych przeżyć. Wykuty w skale, wąski trakt na którym mijanie się z innymi pojazdami odbywa się dosłownie na lusterka. Przejechanie tej drogi zimą bez samochodu terenowego jest raczej niewykonalne, na szczęście my poruszać się będziemy samochodami 4x4 wszędzie tam gdzie to będzie niezbędne. Spędzimy także noc w chacie pasterskiej na 2300m, dzięki czemu będziemy mieli możliwość eksploracji ciekawego terenu tuż pod czterotysięczną Lailą. Kierujemy się przede wszystkim bezpieczeństwem jednak jazda backcountry, freeride i skituring niesie ze sobą pewne ryzyko, dlatego aby go nie lekceważyć dostosowujemy się do panujących warunków i ściśle przestrzegamy zasad. 

Dla kogo?

Wyprawa skiturowa do Swanetii polecana jest dla osób średnio i zaawansowanych, które chciałby posmakować śniegu w okolicy Mestii, bardzo urokliwej ale aktualnie też popularnej destynacji na skitury i freeride. Można powiedzieć, że jest to Swanetia w pigułce. Nie zobaczycie wszystkiego ale wiele zwiedzicie na skiturach. Wymagamy dobrej kondycji jednak nie przewidujemy biegania a przewidywane przewyższenia to okolice 1000m dziennie. Poza trasą trzeba się czuć swobodnie w każdym rodzaju śniegu oraz przy średnich i sporych nastromieniach (do około 40° nachylenia), możemy również udać się na lodowiec Chaaladi pod Ushbę a to będzie wymagało zabrania ze sobą podstawowego sprzętu lodowcowego.

 

W pakiecie:

 • transfery wymienione w programie szczegółowym (lotnisko Kutaisi – Mestia – Ushguli - lotnisko Kutaisi)

 • wszelkie transfery shuttle, których wymaga powyższy program

 • 6 dni na śniegu

 • noclegi (7 noclegów w guesthousach, pokoje 2-3 osobowe z łazienką)

 • wyżywienie zgodnie z programem (lokalna kuchnia gruzińska - śniadania i obiadokolacje)

 • przewodnik lokalny plus lider grupy w każdy dzień trudnego terenu

 • dysponujemy kilkoma zestawami narty + foki, w awaryjnych sytuacjach (np. usterka) chętnie udostępnimy je uczestnikom

W cenie nie wliczone:

 • lot do Kutaisi gdzie zaczyna się impreza (jeśli Twój lot przylatuje do Tbilisi podpowiemy Ci jak się do nas dostać)

 • ubezpieczenie (sugerujemy zakupić całoroczne PZU BP lub Alpenverein obejmujące wszelkie aktywności włącznie ze sportami uważanymi za ekstremalne)

 • napoje nie serwowane podczas posiłków oraz prowiant wypadowy

 • uprząż wspinaczkowa / skialpinistyczna jeśli zdecydujemy się na turę lodowcową

 • kondycja fizyczna uczestników

 • pogoda, aczkolwiek dobierzemy wyjścia tak aby skorzystać z warunków maksymalnie

 • zestawów lawinowych ABC oraz zestawów skitour na cały wyjazd - możliwość wypożyczenia u nas na preferencyjnych warunkach

 

Koszt uczestnictwa:

1030 euro/osoba

Terminy: 

10-17.03.2024 - termin zamknięty

17.03-24.03.2024 - termin dodatkowy

 

Plan szczegółowy:

Dzień 1

Transfer z lotniska w Kutaisi do Mestii i przejazd do Ushguli. Podróż zimą mimo, że to jedynie 280km zajmuje około 6 godzin, chociaż pamiętamy sytuacje, kiedy jechaliśmy sporo dłużej – w ruch poszły łańcuchy śniegowe. Kwaterujemy się w naszym zaprzyjaźnionym guesthousie w Ushguli. Po powitalnej obiadokolacji przedstawienie planów na kolejne dni, omówienie zasad poruszania się, kwestie bezpieczeństwa.

Wyżywienie: obiadokolacja

Nocleg: guesthouse, 2-3 osobowe pokoje

Dzień 2

Szybka odprawa, przygotowujemy sprzęt i wprost z naszego guesthousu udajemy się na prostą technicznie lecz wymagającą kondycyjnie turę w stronę najwyższego szczytu Gruzji - Shkhary 5193m i dalej na grań pasma Karetta. Mamy do pokonania minimum 800m przewyższenia (do 3000m). Zjeżdżać będziemy połoninami oraz łąkami, gdzie latem wypasa się zwierzęta. Nie jest to trasa trudna technicznie ale na pierwszy dzień po podróży optymalna. Dodatkowo sprawdzimy nasze umiejętności, wiedzę na temat poruszania się zimą w górach a także panujące warunki śniegowe. 

Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja

Noclegi: guesthouse

Dzień 3

Mamy dla Was ciekawą turę na pasmo Gvibari (3014m) gdzie po osiągnięciu grani przemieścimy się do najlepszego możliwego miejsca zjazdu. Pasmo Gvibari jest dosyć częstym celem narciarzy ponieważ bardzo szybko można osiągnąć je wprost z wioski Ushguli. Na szczęście rejon jest również rozległy a znalezienie dobrych warunków nie jest rzeczą niemożliwą. Tura ma charakter pętli a my postaramy się znaleźć najlepszy śnieg. Jeśli starczy sił i kondycji wykonamy dwa długie i ciekawe zjazdy po czym udamy się na kolację i nocleg.

Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja

Nocleg: guesthouse

Dzień 4

Ostatni dzień na śniegu w rejonie Ushguli. Udamy się na bardzo długi i wymagający zjazd z grzbietu Lamali. Znów wprost z naszego miejsca noclegowego będziemy zdobywać wysokość po południowych zboczach a następnie trawersować Lamali w stronę północno - wschodnią. Istnieje kilka opcji do zjazdu z samego grzebietu jednak my obierzemy taką, która zapewni najbardziej miękki i nierozjeżdżony śnieg. Po zakończonym zjeździe udamy się doliną wprost do miejsca noclegu. Tura ma charakter pętli i przy dobrej kondycji grupy jesteśmy w stanie wykonać ją w 5 godzin. Po dotarciu do guesthouse tradycyjna obiadokolacja. Wieczorem musimy się również spakować do wyjazdu w stronę Mestii.

Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja

Nocleg: guesthouse 

Dzień 5

Po śniadaniu wyjedziemy w stronę ośrodka narciarskiego Tetnuldi. Tam spędzimy dzień jeżdżąc ze wspomaganiem wyciągiem. Ten zawiezie nas na maksymalnie 3150m a do jazdy off-piste możemy wykorzystać zarówno zachodnie jak i wschodnie rejony ośrodka. Dzięki położeniu ośrodka na mocno wyniesionym grzbiecie, znajdziemy tam szerokie pola śnieżne jak i wąskie strome kuluary. Wspomaganie wyciągiem pozwoli nam na regenerację i odsapnięcie przed kolejnymi przygodami - na stoku zdecydujemy jak intensywnie chcemy działać. Po dniu na śniegu udamy się do pensjonatu gdzie będą czekały już nasze bagaże.

Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja 

Nocleg: guesthouse

Dzień 6

Czeka nas dziś jedna z najpiękniejszych tur jakie możemy pokonać w rejonie Swanetii. Do urobienia będzie aż 1700m przewyższenia! Dotrzemy do przełęczy Gul z której roztacza się zapierający dech widok na majestatyczną Ushbę (zdjęcie powyżej). Przełęcz na wysokości 3300m będzie najprawdopodobniej najwyższym punktem naszej wyprawy. Zjazd odbędzie się na stronę północną wprost do lodowca Chaaladi. Musimy założyć na ten odcinek uprzęże i zachowywać wszelkie zasady bezpieczeństwa w takim terenie. Po opuszczeniu lodowca dotrzemy do czekających na nas samochodów terenowych. 

Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja w pensjonacie

Nocleg: pensjonat

Dzień 7

Nie żegnamy się ze skiturami jednak po poprzednim bardzo długim dniu będziemy musieli zrobić nieco krótszą turę z mniejszym przewyższeniem. Idealnym miejscem na taką wycieczkę jest rejon masywu Simzigari, przełęcz Bak oraz Detsil. Południowe oraz zachodnie wystawy w relatywnie prostym terenie z widokami na Pasmo Swaneckie. Tura ma taki charakter, że w każdym momencie da się z niej zawrócić jednak przewidujemy osiągnięcie co najmniej 800-900m.

Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja  

Nocleg: guesthouse

Dzień 8

Dzień transferowy na lotnisko w Kutaisi.

Wyżywienie: śniadanie 

Nocleg: brak

 

Ze względu na połączenia lotnicze z różnych miejsc w Polsce i Europie, jesteśmy w stanie nieco przesuwać terminy dopasowując się jednocześnie do uczestników. Jeśli masz grupę znajomych i odpowiada Wam inny termin, przygotujemy dla Was program indywidualnie.

Przy zgłoszeniu obowiązuje wpłata zaliczki 350 euro. 

Swanetii Trails

+48 888 462 500 - EU + WhatsUpp + Signal 

+995 500 509 470 - Gruzja

Imię:
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!