Wyprawa w wysokie góry to świetny sposób na przedłużenie sezonu zimowego. Tym razem wybierzemy się w Tien Shan w Kazachstanie. Łańcuch górski, który odwiedzimy leży w kilku krajach, między innymi w Kirgistanie i Chinach. W Kazachstanie także położony jest najdalej wysunięty szczyt siedmiotysięczny na świecie – Khan Tengri (7010m n.p.m.). My nie będziemy go tym razem zdobywać ale to nie znaczy, że nasza impreza będzie odbywać się na niskim pułapie. Wręcz przeciwnie – będziemy mieli swoje bazy nawet na wysokościach przekraczających 3000m.

Zapraszamy na kwintesencję backcountry – ucieczkę od cywilizacji ale ciągle komfortowo, skitouring w wysokich górach, nocowanie w jurtach, obcowanie z kulturą nomadów a także relaks w otoczonych górami SPA. Wszystko to pod okiem lokalnych przewodników. Mimo, że to Azja Centralna i wielki kraj to nie zamęczymy Was dłużącymi się transferami. Już niedługo od spotkania na lotnisku w Ałmatach zaczyna się nasza przygoda. Na  tej imprezie nastawiamy się na wyciśnięcie maksimum z doznań zjazdowych.

Dla kogo? 

Dla średniozaawansowanych i zaawansowanych raiderów, którym niestraszne są stoki do 45 stopni nachylenia. Aby dobrze czuć się na tej imprezie, musisz być pewnym siebie i swoich umiejętności w jeździe w nieprzygotowanym i bardzo zróżnicowanym, wysokogórskim terenie. Będą żleby, będą szerokie pola śnieżne ale także lodowce. Trzeba mieć dobrą kondycję – nawet tysiąc metrów przewyższenia dziennie na sporych wysokościach to już nie przelewki.

W pakiecie:

 • wszelkie transfery wymienione w programie szczegółowym (lotnisko Ałmaty - miejsca zakwaterowania - lotnisko Ałmaty)
 • transfery shuttle, których wymaga program (wyjazdy i powroty ze skitur)
 • noclegi w hotelach, jurtach i schronisku w Kosmobazie
 • wyżywienie (śniadania i obiadokolacje w hotelach, jurcie i schronisku)
 • minimum 6 dni na śniegu
 • przewodnicy lokalni oraz lider grupy w każdy dzień imprezy
 • jednodniowy ski-pass w ośrodku Shymbulak
 • wejście do górskiego SPA
 • wejścia do parków i przepustki

 

W cenie nie wliczone:

 • loty do Ałmatów oraz powrotne
 • napoje nie serwowane do posiłków 
 • przekąski podczas działań w terenie 
 • kondycja fizyczna uczestników 
 • zestawy skiturowe i ABC lawinowe
 • ubezpieczenie od kosztów ratownictwa i opieki lekarskiej

 

Koszt uczestnictwa:

1100 USD/osoba

Program szczegółowy:

Dzień 1

Odbieramy Was z lotniska w Ałmatach a następnie jedziemy w okolice ośrodka Shymbulak. W zależności od terminarza lotów, będziemy chcieli spędzić ten dzień chociaż częściowo na śniegu w kurorcie. Musimy po drodze zaopatrzyć się w przekąski na wyjścia.

Wyżywienie: obiadokolacja

Nocleg: hotel

Dzień 2

Śniadanie i spotkanie z naszymi przewodnikami. Planujemy działanie z dostępem kolejką. Mimo tego możemy osiągnąć na fokach 800-900m przewyższeń dziennie, gdzie całkiem strome zbocza (do 40 stopni) czekają na śmiałków.  Mamy sporo opcji – żleby takich trzytysięcznych szczytów jak Szkolnik, Edelweiss czy Szkalov. Tego dnia zjeżdżamy na nocleg do hotelu w kurorcie (aklimatyzacja).

Wyżywienie: śniadanie, obiadokolacja

Nocleg: hotel

Dzień 3

Po śniadaniu wychodzimy z hotelu i wyjeżdżamy kolejką w stronę Przełęczy Talgar 3163m n.p.m.. Tam w jurcie zostawiamy zbędny na skiturę sprzęt a dalej już na fokach zdobywamy przełęcze pod Szczytem Wychowania Fizycznego (4060m n.p.m.). Planujemy nawet tysiąc metrów przewyższenia. Niemało, zważywszy na wysokość startu. Po kilkugodzinnej turze wracamy do naszej jurty, gdzie zjemy tradycyjną kolację.

Wyżywienie: śniadanie, obiadokolacja

Nocleg: jurta

Dzień 4

Wczesna pobudka a po niej śniadanie. Zbieramy sprzęt i udajemy się na Lodowiec Bogdanowicza. Nim powędrujemy w górę w stronę szczytu Karyltau (4170m). Od północnej strony, czyli kierunku naszego podejścia, szczelnie przykrywa go lodowiec. Dzięki temu można wykonać zjazdy nawet z wierzchołka lub przylegających do niego grani. Początek zjazdu to około 35 stopni nachylenia i nie jest prosty zwłaszcza psychicznie – spora przestrzeń pod stopami. Wycieczka zajmie nam około 6 godzin. Zjazd do jurty na obiadokolację.

Wyżywienie: śniadanie, obiadokolacja

Nocleg: jurta

Dzień 5

Po śniadaniu pakujemy sprzęt i przenosimy się w inny rejon działań. Jednak zanim to nastąpi, potrzebujemy nieco wypoczynku. Po trzech dniach na sporych wysokościach zregenerujemy się na kilkugodzinnej objazdówce w mieście. Odwiedzimy tradycyjny azjatycki Zielony Bazar, kupimy pamiątki i obejrzymy drugą co do wysokości drewnianą katedrę na świecie – Zenkov, znajdującą się w centralnym parku miasta. Wieczorem pojedziemy samochodami terenowymi w stronę Kosmobazy gdzie w schronisku spędzimy noc. 

Wyżywienie: śniadanie, obiadokolacja

Nocleg: Kosmobaza

Dzień 6

Po śniadaniu wychodzimy na otaczające nasz nocleg czterotysięczniki. Chodzimy i jeździmy do momentu kiedy już będziemy mieli dosyć. Jeśli będzie możliwość skorzystania ze starego wyciągu – wyrwirączki, to chętnie wspomożemy się kiedy zabraknie nam sił. Przewidujemy na ten dzień kuluary o zachodnich wystawach.

Wyżywienie: śniadanie

Nocleg: Kosmobaza

Dzień 7

Wczesne śniadanie i wstępne pakowanie sprzętu do zjazdu. Ale to nie koniec wysokogórskich przygód. Samochodem podjedziemy do miejsca startu skąd udamy się na prawie czterotysięczny szczyt Turan. Jest on zlokalizowany już w nieco innym paśmie górskim Tien-Shanu – Almaty Alagir.  Po zdobyciu go z foki, zjedziemy północno wschodnimi zboczami na szybki obiad do Kosmobazy. Po nim już finalnie zapakujemy się do samochodów i przejedziemy do basenowego SPA Tau-Dastarkhan. Kompleks stanowi różne możliwości wypoczynku w wodzie. Od gorących łaźni parowych po lodowate baseny pod gołym niebem.  W godzinach wieczornych zjedziemy do Ałmatów na pożegnalną kolację i zakwaterujemy się w hotelu.

Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja

Nocleg: hotel

Dzień 8

Śniadanie a po nim wyjazd na lotnisko. Tutaj wszystko zależy od Waszych godzin lotów – jeśli będzie czas to rozdysponujemy go w mieście. 

Wyżywienie: śniadanie

Nocleg: brak

Dostępne terminy

07.04-15.04.2022 (*05.04-15.04.2022 - opcja przedłużona)

Przy zgłoszeniu obowiązuje wpłata zaliczki 400 USD.

Wiosenne skitury w Kazachstanie

grupa 6-9 osób

wyżywienie

noclegi

transfery

średnio i zaawansowani