W pakiecie:

 • transfery wymienione w programie szczegółowym (lotnisko Kutaisi – Mestia – Ushguli - lotnisko Kutaisi)

 • wszelkie transfery shuttle, których wymaga powyższy program

 • całodzienny karnet na wyciągi Tetnuldi

 • noclegi (7 noclegów w guesthousach, pokoje 2-3 osobowe z łazienką)

 • wyżywienie zgodnie z programem (śniadania i obiadokolacje)

 • przewodnik lokalny plus lider grupy w każdy dzień trudnego terenu

 • dysponujemy kilkoma zestawami narty + foki, w awaryjnych sytuacjach (np. usterka) chętnie udostępnimy je uczestnikom

 

W cenie nie wliczone:

 • lot do Kutaisi gdzie zaczyna się impreza (jeśli Twój lot przylatuje do Tbilisi podpowiemy Ci jak się do nas dostać)

 • ubezpieczenie (sugerujemy zakupić całoroczne PZU BP lub Alpenverein obejmujące wszelkie aktywności włącznie ze sportami uważanymi za ekstremalne)

 • napoje nie serwowane podczas posiłków oraz prowiant wypadowy

 • kondycja fizyczna uczestników

 • pogoda, aczkolwiek dobierzemy wyjścia tak aby skorzystać z warunków maksymalnie

 • zestawów lawinowych ABC oraz zestawów skitour na cały wyjazd - możliwość wypożyczenia u nas na preferencyjnych warunkach

Koszt uczestnictwa:

719 euro/osoba

Plan szczegółowy:

Dzień 1

Transfer z lotniska w Kutaisi do Mestii. Podróż zimą mimo, że to jedynie 240km zajmuje około 6 godzin, chociaż pamietamy sytuacje, kiedy jechaliśmy sporo dłużej – w ruch poszły łańcuchy śniegowe. Kwaterujemy się w naszym guesthousie, obiadokolacja. Przedstawienie planów na kolejne dni, omówienie zasad poruszania się, kwestie bezpieczeństwa.

Dzień 2

Po śniadaniu i szybkiej odprawie, przygotowujemy sprzęt i wprost z naszego guesthousu udajemy się na prostą technicznie lecz wymagającą kondycyjnie turę w stronę jezior Koruldi. Mamy do pokonania minimum 700m przewyższenia (do 2200m). Jeśli będą chęci możemy wyjść jeszcze wyżej, nawet na 2700m. Zjeżdżać będziemy połoninami oraz łąkami, gdzie latem wypasa się zwierzęta. Nie jest to trasa trudna ani zagrożona lawinami ale na pierwszy dzień po podróży optymalna. Dodatkowo sprawdzimy nasze umiejetności, wiedzę na temat poruszania się zimą w górach a także panujące warunki śniegowe. Po zjeździe będzie na nas czekał bus, który zawiezie nas na nocleg. Zakończymy obiadokolacją.

Dzień 3

Śniadanie oraz odprawa a dalej mamy dla Was ciekawą i bardzo mało znaną turę pod szczyt Kakhiani (3706m). Jest to druga tak wysoka góra (zaraz po Banguriani 3885m), która widać niemal z każdej ulicy Mestii. Nie wyjdziemy na sam szczyt, jest bowiem on dosyć trudny (PD w skali alpejskiej) i niemożliwy do zdobycia bez zdejmowania nart. Zjedziemy z okolic 3000m, z grani po której będziemy sie wspinać w strone szczytu od godzin porannych. Nasz zjazd będzie przebiegał na stronę północną i północno zachodnia, stokami i żlebami a później słabo zalesionym terenem zjedziemy do czekającego na nas samochodu. Obiadokolacja na zakończenie dnia.

Dzień 4

Nie odpuszczamy z poziomem zabawy. Po śniadaniu wsiądziemy do terenowego samochodu, który odwiezie nas w miejsce, skąd zabierał nas po zakończeniu pierwszej tury. Stamtąd prostą drogą wyjdziemy najpierw na połoniny górujące nad Mestią a dalej udamy się w strone szczytu Koruldi a dokładniej na przełęcz o wysokości 3300m. Z przełęczy czeka nas nie lada gratka, jakieś 1700m przewyższenia bez zdejmowania nart, po północnych wystawach aż do potoku Chaaladi, wypływającego spod lodowca o tej samej nazwie, który zaś ma swój początek pod wszystkim znaną Ushbą. Widoki dzisiejszego dnia będa fenomenalne, zobaczymy główne pasmo Kaukazu ze szczytami jak wspomniane dwa wierzchołki Ushby czy okoliczny Chatyn Tau. Jest to ciężka kondycyjnie tura obejmująca długie aczkolwiek niewymagające podejście (poza końcowymi 50 metrami gdzie trzeba zdjąć narty a następnie wspiąć się na grań) i zjazd. Zajmie nam na pewno dzień od wczesnych godzin porannych do późnego popołudnia. Po zjeździe przyjedzie po nas samochód terenowy i zabierze na obiadokolację i nocleg.

Dzień 5

Po śniadaniu jedziemy około 45 kilometrów do Ushguli. Będzie to czas na regenerację po poprzednim wyczerpującym dniu. Uznawana za najwyżej położoną osadę w Europie (2200m), praktycznie całą zbudowaną z charakterystycznych dla regionu wież mieszkalno - obronnych, Ushguli jest bardzo niedostępna również dzisiaj. Droga dojazdowa w dużej części jest niewyasfaltowana i niemal nieosiągalne jest dostanie się do osady bez samochodu terenowego. W przypadku dużych opadów droga może okazać się zamknięta co poskutuje zmianą naszych planów. Po zrzuceniu zbędnego sprzętu w guesthousie, udamy się na turę w kierunku przełęczy Gvibari (2972m). Jest to tura o średniej trudności technicznej jednak zjazd jest bardzo satysfakcjonujący dzięki niemal stałemu nachyleniu 25-30 stopni (nieco więcej przy samej przełęczy w zależności od wariantu). Zjazd drogą podejścia po północnych i północno – zachodnich zboczach do Ushguli. Obiadokolacja wieczorem.

Dzień 6

Kolejny ekscytujący dzień, który rozpoczniemy śniadaniem. Nasza skitura będzie kierować się w stronę najwyższego szczytu Gruzji, Skhary 5193m. Doliną, którą wypływają potoki lodowcowe będziemy zmierzać w stronę północną po czym odbijemy na zachód, na przełęcz pod szczytem Karetta. Jeśli grupa będzie miała chęci i odpowiednie umiejętności możemy pokusić się o zdobycie samego szczytu Karetta (3524m). Zjazd z niego dostarczy niezapomnianych przeżyć, spore nachylenie (średnio powyżej 30 stopni) oraz duża powierzchnia stoków to coś na co czeka każdy freerider. Liczymy na szybki zjazd w pięknym stylu i powrót na posiłek.

Dzień 7

Ostatni dzień jazdy rozpoczniemy już tradycyjnie, śniadaniem. Po nim udamy się pod ośrodek narciarski Tetnuldi. Tam pojeździmy przy wspomaganiu wyciągów narciarskich a po całodziennej zabawie udamy się na obiadokolację. Nocleg w Mestii.

Dzień 8

Nazajutrz, śniadanie w tradycyjnym gruzińskim domu, pakowanie się i transfer na lotnisko w Kutaisi.

 

Dostępne terminy

 • 03.02-10.02.2020

 • 24.02-03.03.2020 - ostatnie miejsca

 • 03.03-10.03.2020 - brak miejsc

 • 16.03-23.03.2020

Ze względu na połączenia lotnicze z różnych miejsc w Polsce i Europie, jesteśmy w stanie przesuwać terminy dopasowując się jednocześnie do uczestników.

Przy zgłoszeniu obowiązuje wpłata zaliczki 250 euro. 

 

grupy 4-6 osób

noclegi pod dachem

transfery 

posiłki 

Swanetii Trails
zdecydowany ? zgłoś się !
treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

Zimą cała Swanetia jest zupełnie inna niż w sezonie letnim. Niemal nie ma tu turytów z przypadku, nie ma autokarów, wycieczek objazdowych. To dzięki surowym warunkom i trudnej drodze dojazdowej, która lubi być nieprzejezdna po obfitych opadach śniegu. Po Gudauri, Swanetia jest drugim tak dużym centrum sportów zimowych Gruzji jednak całkiem innym, mniej skomercjalizowanym i bardziej niedostępnym. My kochamy za niemal nieograniczone możliwości skiturowe i zawsze świeży, nierozjeżdżony śnieg. Prócz Mestii, kilka dni spędzimy w Ushguli, słynącej z wysokości położenia, sporego zagęszczenia charakterystycznej, wieżowej zabudowy czy wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Już sama droga do Ushguli zapewni niezapomnianych przeżyć. Wykuty w skale, wąski trakt na którym mijanie się z innymi pojazdami odbywa się dosłownie na lusterka. Przejechanie tej drogi zimą bez samochodu terenowego jest raczej niewykonalne, na szczęście my poruszać się będziemy samochodami 4x4 wszędzie tam gdzie to będzie niezbędne. Nie tylko w Ushguli. Kierujemy się przede wszystkim bezpieczeństwem jednak jazda backcountry, freeride i skituring niesie ze sobą pewne ryzyko, dlatego aby go nie lekceważyć dostosowujemy się do panujących warunków i ściśle przestrzegamy zasad. Nasi uczestnicy bezwarunkowo muszą posiadać zestawy lawinowe (detektor, sonda, łopatka) i umieć posługiwać się nimi. Chcemy zaznaczyć na wstępie, że oferta jaką właśnie przeglądasz może być modyfikowana na bieżąco w zależnośći od poziomu umiejętności technicznych i kondycyji grupy oraz aktualnych warunków śniegowych. Jesteśmy elastyczni, terminy są podane dla standardowej oferty ale mogą być zmieniane pod grupy zainteresowanych. Masz ekipę znajomych i inne preferowane daty? Napisz, postaramy sie ułożyć program pod Was.

Górna Swanetia z Ushguli - Skitour Trip