średnio i zaawansowani

transfery

hotel, meteostancja

śniadania, obiadokolacje i kuchnia obozowa

grupa 6-10 osób

Kazbek – góra, która przyciąga jak magnes. Ogólnie rzecz ujmując w sezonie letnim jest to bardzo mocno oblegany szczyt i wybierany zazwyczaj jako pierwszy pięciotysięcznik. W budynku Meteostancji na około 3653m brakuje wtedy miejsc noclegowych, dokoła niej tworzy się baza namiotowa i wszystko co się wiąże z dużą liczbą osób w ograniczonej przestrzeni... Inaczej sprawa ma się zimą oraz wczesną wiosną, kiedy można też posiłkować się nartami. Życie pod Kazbekiem prawie wymiera, wszystkie ślady działalności turystycznej ukryte są głęboko pod pierzyną śniegu. Dla nas najlepszym czasem by na nartach zmierzyć się z tą górą jest wczesna wiosna, kiedy opady są już mniejsze, słońce operuje dłużej a pokrywa śnieżna jest już ustabilizowana i sprzyja przemieszczaniu się na fokach. Chcielibyśmy zaprosić Was na tą górę, właśnie wtedy kiedy ma ona największy urok, kiedy nie ma tłoku i zdobycie staje się większym wyzwaniem. Całość uświęci zjazd z możliwie najwyższego punktu – przy dobrych warunkach i mocnej ekipie, nawet z samego szczytu. 

Dla kogo wyprawa?

Wyprawa skiturowa na Kazbek jest dedykowana osobom o bardzo dobrej kondycji i poprawnej technice jazdy na nartach w terenie o średnim nastromieniu. Specyfika tej góry nie wymusza super umiejętności narciarskich, ponieważ ustalamy wspólnie maksymalny pułap zjazdu i jego przebieg. Nie trzeba posiadać umiejętności technicznej wspinaczki, gdyż z uczestnikami cały czas są certyfikowani przewodnicy GMGA (w stosunku 1 przewodnik na 3 uczestników) a w trudnych momentach asekurujemy się według wszelkich zasad bezpieczeństwa. Nawet podczas ataku szczytowego jesteśmy w stanie zmieniać składy grup aby zmaksymalizować osiągnięcie szczytu przez wspinaczy. Nie wysyłamy uczestników tylko z przewodnikiem ale jesteśmy cały czas podczas wejścia aż na sam szczyt. Jeśli zdobycie pięciotysięcznika w urokliwym terminie, bez zgiełku i tłumów jest dla Ciebie wyzwaniem to zapytaj o możliwość dołączenia. 

*wiosna to również niezły moment na Kazbek bez sprzętu narciarskiego, wymaga to jednak więcej wysiłku.

 

W pakiecie:

 • transfery wymienione w programie szczegółowym (lotnisko Kutaisi – Tbilisi – Gudauri - Gergeti - Kutaisi)

 • wszelkie transfery shuttle, których wymaga powyższy program

 • noclegi (4 noclegi w hotelu, pokoje 2-3 osobowe z łazienką, reszta noclegów w Meteostancji)

 • wyżywienie zgodnie z programem (śniadania i obiadokolacje + palniki oraz gaz do gotowania w meteo, podstawowe posiłki w meteo bazujące na ryżu, makaronie, sosach, produkty które możemy wynieść wspólnie na górę)

 • przewodnicy lokalni plus lider prowadzący grupę w dniu ataku szczytowego

 • ratio przewodnik - uczestnicy 1:3

 • dysponujemy zestawami lekkich nart+foki+buty, w awaryjnych sytuacjach (np. usterka) chętnie udostępnimy je uczestnikom, asekuracyjny sprzęt grupowy zapewniony.

 

Nie wliczone:

 • lot do Kutaisi/Tbilisi gdzie zaczyna się impreza (podpowiemy z biletami)

 • ubezpieczenie (sugerujemy zakupić całoroczne PZU BP lub Alpenverein obejmujące wszelkie aktywności włącznie ze sportami uważanymi za ekstremalne)

 • napoje nie serwowane podczas posiłków oraz prowiant wypadowy na atak w postaci przekąsek

 • liofilizaty - jeśli ktoś ma własne nawyki żywieniowe oraz jest przyzwyczajony do szybkiego przygotowywania posiłków, zalecamy zabranie własnych liofili - głównie na dzień ataku i po nim oraz do posiłków okołoszczytowych

 • kondycja fizyczna uczestników

 • pogoda, aczkolwiek dobierzemy wyjścia tak aby skorzystać z warunków maksymalnie

 • zestawy lawinowe ABC oraz zestawy skitour na cały wyjazd - możliwość wypożyczenia u nas na preferencyjnych warunkach. Śpiwory oraz indywidualny sprzęt wysokogórski (uprząż, raki, czekan, karabinki).

 

Koszt uczestnictwa w wyprawie na Kazbek:

1080 EUR

Dostępne terminy:

14.04-21.04.2024 - nowy termin!

20.04-27.04.2024 - termin zamknięty 

 

Program szczegółowy:

Dzień 1 - transfer do Stepantsmindy/Gergeti

Wasz przylot do Gruzji, przejazd do Stepantsmindy/Gergeti, wioski wklejonej w dolinę rzeki Terek wzdłuż której przebiega do Rosji Gruzińska Droga Wojenna. Obiadokolacja w stylu gruzińskim - smacznie i syto :) 

Wyżywienie: obiadokolacja

Nocleg: pokój 2-3 osobowy w hotelu

Dzień 2 - aklimatyzacja pod Kazbekiem

Rozruch w otaczających górach. Oczywiście planujemy wycieczkę skiturową jednak jej długość i poziom trudności uzależnimy od Waszego samopoczucia i sił. Przewidujemy na ten dzień szczyty i granie od 2500 do 3300m n.p.m.. 

Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja

Nocleg: hotel

Kościół Trójcy Świętej

Dzień 3 - wniesienie depozytu/aklimatyzacja

Przejazd pod cerkiew Św. Trójcy (inaczej Cminda Sameba) z XIV wieku. To początek naszej wyprawy na Kazbek, startujemy z wysokości około 2200m n.p.m a do pokonania mamy aklimatyzacyjną trasę i wniesienie ewentualnego depozytu. Następnie zjedziemy do punktu startu przy cerkwi. 

Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja

Nocleg: hotel 

Dzień 4 - przejście do bazy pod Kazbekiem

Transfer na 2200m. n.p.m. i podejście na fokach do Meteostancji na 3653m. Tam przewidujemy nocleg, pierwszy na takiej wysokości. Spać będziemy na drewnianych pryczach, dlatego wymagamy między innymi ciepłych śpiworów (szczegóły dotyczące sprzętu wyjaśnimy uczestnikom w korespondencji zamkniętej). Kolacja w formie samodzielnie przygotowanego posiłku z wniesionych wspólnie rzeczy.

Wyżywienie: kuchnia wyprawowa - gotujemy dla siebie z przygotowanych przez nas produktów i liofilizatów

Nocleg: Meteostancja - wieloosobowe pomieszczenia z drewnianymi pryczami (są materace)

Charakterystycznie wymalowana ściana meteo

Dzień 5 - aklimatyzacja na lodowcu Gergeti

Wyjście aklimatyzacyjne. Po samodzielnie przygotowanym śniadaniu wyruszamy na przełęcz Otsveri około 4200m n.p.m.. Powrót do meteobazy. Ten dzień przeznaczamy na przystosowanie naszych organizmów do wysokości oraz rekonesans. Okolice czterech tysięcy metrów to już nie przelewki. Będziemy również trenować i sprawdzać umiejętność poruszania się w terenie wysokogórskim. Przećwiczymy hamowanie czekanem, węzły, przemieszczanie się na linie, jazdę w stromym terenie. 

Wyżywienie: kuchnia wyprawowa

Nocleg: Meteostancja

Wędrówka po lodowcu Gergeti

Dzień 6 - próba ataku szczytowego na Kazbek

Atak szczytowy! Po bardzo wczesnym śniadaniu, zbieramy siły i napieramy. Mamy do zrobienia ponad 1500m przewyższenia! Z nartami wyjdziemy do maksymalnego poziomu bezpiecznego zjazdu, co uzależnione jest od wcześniejszych opadów i wiejących wiatrów. Ostatnia ścianka pod kopułą szczytową jest dosyć stroma i rzadko bywa dogodna do zjazdu dlatego tam zostawimy sprzęt narciarski i wejdziemy w rakach. Widoki o tej porze roku są fenomenalne. Góry na horyzoncie ciągle pokryte są śniegiem a przejrzystość powietrza, mniej wilgotnego niż latem pozwala rozkoszować się otoczeniem. Na szczycie będziemy krótką chwilę po czym zaczniemy schodzić a później zjeżdżać. 

Wyżywienie: kuchnia wyprawowa

Nocleg: Meteostancja 

50m poniżej szczytu Kazbeku

Dzień 7 - rezerwowy

Śniadanie własnoręcznie przygotowane w bazie pod Kazbekiem. Plan na dzień to zebrać siły i zjechać na dół do czekającego na nas samochodu 4x4. Dla chętnych i niezmęczonych krótkie tury w otaczającym lodowcowym terenie. Wieczorem planujemy spotkać się na Suprze w Gergeti. Tam impreza, toasty i wspominanie osiągnięcia. Jest to również dzień buforowy ponieważ w przypadku złej pogody, możemy przeczekać i spróbować ponownie. Zdobycie szczytu z pomocą skiturów znacznie skraca czas powrotu dlatego w ten sam dzień jesteśmy w stanie zjechać do Gergeti. 

Wyżywienie: śniadanie wyprawowe w Meteo, obiadokolacja w hotelu

Nocleg: hotel

Dzień 8 - transferowy

Po śniadaniu czeka na Was przejazd w kierunku lotniska w Kutaisi/Tbilisi. 

Wyżywienie: śniadanie

Nocleg: brak

Nasze terminy są ustalone ze względu na możliwie korzystne warunki do zdobycia szczytu. Zimę spędzamy blisko Kazbeku, bo w Gudauri. Będąc na miejscu jesteśmy elastyczni w modyfikacji terminów i możemy się dostosować do ewentualnych propozycji od grup.  

Przy zgłoszeniu obowiązuje wpłata zaliczki 300€.

 

Skiturowa wyprawa na Kazbek 5054m

+48 888 462 500 - EU + WhatsUpp + Signal 

+995 500 509 470 - Gruzja

Imię:
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!