Skiturowe wejście na Kazbek 5054m

Kazbek – góra, która przyciąga jak magnes. Ogólnie rzecz ujmując w sezonie letnim jest to bardzo mocno oblegany szczyt i wybierany zazwyczaj jako pierwszy pięciotysięcznik. W budynku Meteostancji na około 3653m brakuje wtedy miejsc noclegowych, dokoła niej tworzy się baza namiotowa. Inaczej sprawa ma się zimą oraz wczesną wiosną. Życie pod Kazbekiem prawie wymiera, wszystkie ślady działalności turystycznej ukryte są głęboko pod pierzyną śniegu. Dla nas najlepszym czasem by na nartach zmierzyć się z tą górą jest wczesna wiosna, kiedy opady są już mniejsze, słońce operuje dłużej a pokrywa śnieżna jest już ustabilizowana i sprzyja przemieszczaniu się na fokach. Chcielibyśmy zaprosić Was na tą górę, właśnie wtedy kiedy ma ona największy urok, kiedy nie ma tłoku i zdobycie staje się większym wyzwaniem. Całość uświęci zjazd z możliwie najwyższego punktu – przy dobrych warunkach i mocnej ekipie, nawet z samego szczytu. Pamiętajmy to pięciotysięcznik, gdzie warunki zmieniają się diametralnie w kilka godzin, droga do szczytu jest długa i męcząca, wiedzie po lodowcu.

Dla kogo?

Wyprawa jest dedykowana osobom o co najmniej dobrej kondycji i poprawnej technice jazdy na nartach w terenie o średnim i mocnym nastromieniu. Nie trzeba posiadać umiejętności technicznej wspinaczki, gdyż z uczestnikami cały czas są przewodnicy a w trudnych momentach asekurujemy się według wszelkich zasad bezpieczeństwa. Jeśli zdobycie pięciotysięcznika w urokliwym terminie, bez zgiełku i tłumów jest dla Ciebie wyzwaniem to nie zwlekaj i wyślij nam wiadomość.

W pakiecie:

 • transfery wymienione w programie szczegółowym (lotnisko Kutaisi – Tbilisi – Gudauri - Gergeti - Kutaisi)

 • wszelkie transfery shuttle, których wymaga powyższy program

 • noclegi (4 noclegi w hotelu, pokoje 2-3 osobowe z łazienką, reszta noclegów w Meteostancji)

 • wyżywienie zgodnie z programem (śniadania i obiadokolacje + kuchnia wyprawowa, liofilizaty, gaz)

 • przewodnicy lokalni plus lider prowadzący grupę w dniu ataku szczytowego

 • dysponujemy zestawami lekkich nart+foki+buty, w awaryjnych sytuacjach (np. usterka) chętnie udostępnimy je uczestnikom, asekuracyjny sprzęt grupowy zapewniony.

 

W cenie nie wliczone:

 • lot do Kutaisi/Tbilisi gdzie zaczyna się impreza (podpowiemy z biletami)

 • ubezpieczenie (sugerujemy zakupić całoroczne PZU BP lub Alpenverein obejmujące wszelkie aktywności włącznie ze sportami uważanymi za ekstremalne)

 • napoje nie serwowane podczas posiłków oraz prowiant wypadowy na atak w postaci przekąsek

 • kondycja fizyczna uczestników

 • pogoda, aczkolwiek dobierzemy wyjścia tak aby skorzystać z warunków maksymalnie

 • zestawy lawinowe ABC oraz zestawy skitour na cały wyjazd - możliwość wypożyczenia u nas na preferencyjnych warunkach. Śpiwory oraz indywidualny sprzęt wysokogórski (uprząż, raki, czekan).

Koszt uczestnictwa:

719 euro/osoba

 

Program szczegółowy:

Dzień 1

Wasz przylot do Gruzji, transfer do Gergeti, wioski wklejonej w dolinę rzeki Terek wzdłuż której przebiega do Rosji Gruzińska Droga Wojenna. Obiadokolacja w stylu gruzińskim - smacznie i syto :) 

Wyżywienie: obiadokolacja

Nocleg: pokój 2-3 osobowy w hotelu

Dzień 2

Rozruch w otaczających górach. Oczywiście planujemy wycieczkę skiturową jednak jej długość i poziom trudności uzależnimy od Waszego samopoczucia i sił. Przewidujemy na ten dzień szczyty i granie od 2500 do 3300m n.p.m.. 

Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja

Nocleg: hotel

Dzień 3

Przejazd pod cerkiew Św. Trójcy (inaczej Cminda Sameba) z XIV wieku. To początek naszej wyprawy na Kazbek, startujemy z wysokości około 2200m n.p.m a do pokonania mamy aklimatyzacyjną trasę i wniesienie ewentualnego depozytu. Następnie zjedziemy do punktu startu przy cerkwi. 

Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja

Nocleg: hotel 

Dzień 4

Transfer na 2200m. n.p.m. i podejście na fokach do Meteostancji na 3653m. Tam przewidujemy nocleg, pierwszy na takiej wysokości. Spać będziemy na drewnianych pryczach, dlatego wymagamy między innymi ciepłych śpiworów (szczegóły dotyczące sprzętu wyjaśnimy uczestnikom w korespondencji zamkniętej). Kolacja w formie samodzielnie przygotowanego posiłku z wniesionych wspólnie rzeczy.

Wyżywienie: kuchnia wyprawowa - gotujemy dla siebie z przygotowanych przez nas produktów i liofilizatów

Nocleg: Meteostancja - wieloosobowe pomieszczenia z drewnianymi pryczami (są materace)

Dzień 5

Wyjście aklimatyzacyjne. Po samodzielnie przygotowanym śniadaniu wyruszamy na przełęcz Otsveri około 4200m n.p.m.. Powrót do meteobazy. Ten dzień przeznaczamy na przystosowanie naszych organizmów do wysokości oraz rekonesans. Okolice czterech tysięcy metrów to już nie przelewki. Będziemy również trenować i sprawdzać umiejętność poruszania się w terenie wysokogórskim. Przećwiczymy hamowanie czekanem, węzły, przemieszczanie się na linie, jazdę w stromym terenie. 

Wyżywienie: kuchnia wyprawowa

Nocleg: Meteostancja

Dzień 6

Atak szczytowy! Po bardzo wczesnym śniadaniu, zbieramy siły i napieramy. Mamy do zrobienia ponad 1500m przewyższenia! Z nartami wyjdziemy do maksymalnego poziomu bezpiecznego zjazdu, co uzależnione jest od wcześniejszych opadów i wiejących wiatrów. Ostatnia ścianka pod kopułą szczytową jest dosyć stroma i rzadko bywa dogodna do zjazdu dlatego tam zostawimy sprzęt narciarski i wejdziemy w rakach. Widoki o tej porze roku są fenomenalne. Góry na horyzoncie ciągle pokryte są śniegiem a przejrzystość powietrza, mniej wilgotnego niż latem pozwala rozkoszować się otoczeniem. Na szczycie będziemy krótką chwilę po czym zaczniemy schodzić a później zjeżdżać. 

Wyżywienie: kuchnia wyprawowa

Nocleg: Meteostancja 

Dzień 7

Śniadanie własnoręcznie przygotowane w bazie pod Kazbekiem. Plan na dzień to zebrać siły i zjechać na dół do czekającego na nas samochodu 4x4. Dla chętnych i niezmęczonych krótkie tury w otaczającym lodowcowym terenie. Wieczorem planujemy spotkać się na Suprze w Gergeti. Tam impreza, toasty i wspominanie osiągnięcia. Jest to również dzień buforowy ponieważ w przypadku złej pogody, możemy przeczekać i spróbować ponownie. Zdobycie szczytu z pomocą skiturów znacznie skraca czas powrotu dlatego w ten sam dzień jesteśmy w stanie zjechać do Gergeti. 

Wyżywienie: śniadanie wyprawowe w Meteo, obiadokolacja w hotelu

Nocleg: hotel

Dzień 8

Po śniadaniu czeka na Was transfer w kierunku lotniska w Kutaisi/Tbilisi. 

Wyżywienie: śniadanie

Nocleg: brak

Dostępne terminy

 • 16.04-23.04.2022

 • 23.04-30.04.2022

 • 30.04-07.05.2022 - majówka!

Terminy są ustalone ze względu na możliwie korzystne warunki do zdobycia szczytu. Jeśli masz inne propozycje, spróbujemy dopasować się do nich, jednakże w grę wchodzi w tym wypadku połowa kwietnia - połowa maja.

Przy zgłoszeniu obowiązuje wpłata zaliczki 250€.

 

grupa do 8 osób

hotel + Meteostancja

transfery 

wyżywienie