Imię:
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Wyprawa ma na celu zdobycie jednego (lub dwóch) z trzech wierzchołków najwyższego szczytu pasma swaneckiego – Laili. Sama Laila nie jest górą przesadnie trudną do zdobycia (w rosyjskiej wycenie 1B), jednakże podejście pod nią i atak szczytowy odbywać się będzie z poziomu chatki pasterskiej, gdzie stworzymy bazę na kilka dni. Chatka znajduje się na wysokości około 2300m n.p.m., co zakłada przewyższenie około 1700 metrów. Ponadto podejście pod atak szczytowy będzie wymagało przejścia po lodowcu oraz poruszania się miejscami w terenie eksponowanym (wszystko z odpowiednią asekuracją). Zjazd z wierzchołka jest możliwy przy małym poziomie zagrożenia lawinowego a w przypadku zaistnienia obiektywnych zagrożeń, wierzchołek zdobędziemy pieszo, zostawiając sprzęt narciarski poniżej. Termin jaki zaplanowaliśmy (wczesna wiosna) oraz północne wystawy maksymalizują nasze szanse na powodzenie wyprawy. To prawdziwa wysokogórska wyrypa, pozwalająca na poczucie smaku przygody w mało uczęszczanym, zimowym, surowym otoczeniu. Będziemy spać w pensjonatach ale również w przygotowanej chatce pasterskiej powyżej piętra lasu. Szczegóły znajdziecie w programie poniżej.

Dla kogo?

Jest to ekspedycja dla zaawansowanych narciarzy wysokogórskich o bardzo dobrej kondycji fizycznej. 

W pakiecie:

 • transfery wymienione w programie szczegółowym (lotnisko Kutaisi – Mestia – Zhumari - Mestia - lotnisko Kutaisi)

 • wszelkie transfery shuttle, których wymaga powyższy program

 • noclegi (4-5 noclegów w guesthousach, pokoje 2-3 osobowe z łazienką, 2-3 noclegi w chatce pasterskiej w zależności od tempa i pogody. Zakładamy minimalną liczbę nocy w chatce)

 • gaz, drewno, kuchnia biwakowa

 • wyżywienie zgodnie z programem (śniadania i obiadokolacje + posiłki przygotowywane wspólnie w chacie, liofilizaty)

 • przewodnik lokalny plus prowadzący grupę podczas wyjścia szczytowego na Lailę

 • dysponujemy zestawami narty + foki, w awaryjnych sytuacjach (np. usterka) chętnie udostępnimy je uczestnikom. Grupowy sprzęt asekuracyjny również zapewniony (lina lodowcowa, śruby lodowe)

 • karnet narciarski do ośrodka Tetnuldi

 

W cenie nie wliczone:

 • lot do Kutaisi gdzie zaczyna się impreza (jeśli Twój lot przylatuje do Tbilisi podpowiemy Ci jak się do nas dostać)

 • ubezpieczenie (sugerujemy zakupić całoroczne PZU BP lub Alpenverein obejmujące wszelkie aktywności włącznie ze sportami uważanymi za ekstremalne)

 • napoje nie serwowane podczas posiłków oraz prowiant wypadowy

 • kondycja fizyczna uczestników

 • pogoda, staramy się zarządzać dniami tak aby pogoda wpływała na akcje najmniej

 • zestaw lawinowy ABC oraz zestawy skitour na cały wyjazd - możliwość wypożyczenia u nas

 • sprzęt do spania w chacie - śpiwór i karimata oraz indywidualny sprzęt wysokogórski (uprząż, raki, czekan)

 

Koszt uczestnictwa:

699 euro/osoba

Plan szczegółowy:

Dzień 1

Przylot do Kutaisi. Transfer grupy do miasteczka Mestia, zimowego centrum turystycznego regionu Górna Swanetia. Przedostanie się z lotniska, mimo relatywnie niedalekiej odległości może zająć nawet sześć godzin lub więcej (w zależności od warunków panujących na drodze). W Mestii istnieje bardzo wiele opcji wypadowych, zarówno jazdy przywyciągowej jak i prawdziwych całodziennych skitur bez pomocy wyciągów krzesełkowych. W zależności od pory przyjazdu do domu gościnnego, czekała na nas będzie obiadokolacja. W przypadku późnego przylotu uczestników, przewidujemy zakwaterowanie na trasie w hotelu w mieście Zugdidi.

Wyżywienie: obiadokolacja

Noclegi: hotel/pensjonat

Dzień 2

Udamy się na całodzienną skiturę. W planach mamy położone na wysokości 2700m plateu w okolicy jeziorek Koruldi albo wyżej, zależnie od wypoczęcia po podróży. Celem wycieczki jest rozjeżdżenie się i wzajemne sprawdzenie funkcjonwania uczestników jako grupy, przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się w terenie, wspólne ćwiczenia lawinowe. Wycieczka zakończy się zjazdem wschodnimi wystawami do czekającego nas samochodu terenowego, który zabierze nas z powrotem do pensjonatu.

Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja

Noclegi: hotel

Dzień 3

Ten dzień potraktujemy nieco bardziej relaksacyjnie. Rano będzie możliwość skorzystania z wyciągu narciarskiego Hatsvali do którego musimy dojechać samochodem. Przewidujemy czas na jazdę poza stokami ze wspomaganiem wyciągami, dalszą część dnia pozostawiamy do dyspozycji uczestników jednakże wczesnym popołudniem będziemy chcieli zrobić zakupy.

Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja

Noclegi: hotel 

Dzień 4

Początek akcji pod Lailą rozpoczniemy po śniadaniu. Samochodem terenowym przejedziemy do wioski Zhumari. Zapakujemy niezbędny sprzęt i prowiant, udamy się na dwu i półgodzinne podejście "na ciężko" do chaty na granicy piętra lasu. Zapewne po odkopaniu wejścia, zakwaterujemy się, przygotujemy się do obozowania a resztę dnia spędzimy na nartach, eksplorując okoliczne zbocza. Sprawdzimy przy okazji warunki śniegowe na północnych wystawach. Wieczorem przygotujemy samodzielnie obiadokolację. Chatka wyposażona jest w piec wolnostojący (tzw. kozę), zapas drewna zmagazynowany latem oraz podstawowe naczynia. Będziemy musieli sami zadbać o ciepło oraz posiłki i napoje przez najbliższe dni. Śpimy na pryczach, dlatego niezbędne będą ciepłe śpiwory oraz maty.

Wyżywienie: śniadanie w hotelu, obiadokolacja wyprawowa z wniesionych produktów, liofilizatów

Nocleg: chatka pasterska

Dzień 5

Dzień aklimatyzacyjny. Przyrządzimy śniadanie i udamy się na rekonesans w kierunku przełęczy Chiżdi. Założymy ślad aby nazajutrz było prościej wyjść na przełęcz. Sprawdzimy warunki śniegowe po południowej stronie przełęczy oraz w razie wątpliwości opracujemy alternatywy. Zjazd z przełęczy i ponowne wyjście na otaczające nas zbocza. Dolina oferuje bardzo wiele wariantów krótkich tur z wysokości 2300m do 3100m, z których skorzystamy tego dnia. Powrót do chatki na kolację.

Wyżywienie: kuchnia obozowa

Nocleg: chatka pasterska

Dzień 6

Jest to dzień ataku szczytowego. Po przyrządzonym samodzielnie śniadaniu, spakowaniu się poprzedniego dnia, pójdziemy wcześniej opracowaną trasą w kierunku szczytu. Po drodze pokonamy przełęcz Chiżdi na wysokości około 3100 metrów. Stamtąd będziemy zmuszeni zjechać kilkaset metrów do czoła lodowca Laili skąd znów na fokach zaczniemy podejście w kierunku szczytu. Podejście powinno się zakończyć w około 8-9h od rozpoczęcia, jednak zależne jest to od tempa jak i warunków śniegowych oraz niezbędnej asekuracji. Zjazd z wierzchołka jest wymagający i wykonalny tylko przy stabilnych śniegach. Powrót tą samą trasą do chatki skąd zabierzemy rzeczy i zjedziemy w kilkadziesiąt minut na kolację w Zhumari. Nocleg u gospodarzy lub przejazd do pensjonatu w Mestii. 

Wyżywienie: kuchnia obozowa

Nocleg: guesthouse 

Dzień 7

Śniadanie w domu gospodarzy lub pensjonacie w Mestii. Po nim wyprawa skiturowa ze zjazdem do lodowca Chaaladi. Mając świetną aklimatyzację po wyprawie na Lailę będzie to świetne zakończenie naszych przygód. Wieczorem tradycyjna supra gruzińska. Dzień buforowy. Jeśli poprzednie dni puszczą nas na szczyt Laili to będzie on traktowany rekreacyjnie, jeśli nie to będziemy przeprowadzać atak szczytowy. 

Wyżywienie: śniadanie w pensjonacie, obiadokolacja

Nocleg: hotel

Dzień 8

Po śniadaniu udamy się w drogę do Kutaisi gdzie zobaczymy najważniejsze zabytki, między innymi katedrę Bagrati, zrobimy pamiątkowe zakupy a później pożegnamy na lotnisku. W przypadku wczesnego lotu będziemy musieli ominąć zwiedzanie Kutaisi. 

Wyżywienie: śniadanie

Nocleg: brak

Dostępne terminy

 • wiosna 2022 - wkrótce szczegółowa informacja

Przy zgłoszeniu obowiązuje wpłata zaliczki 250 euro. 

Skiturowa wyprawa na Lailę (4008m )

grupa 6-8 osób

wyżywienie

hotel + biwaki

transfery

zaawansowani

wspomaganie wyciągiem