Imię:
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Ostatnimi laty w Gruzji (głównie w okolicach największego ośrodka narciarskiego Gudauri i w malowniczo położonej Swanetii ale również w Bakhmaro) freeride i skitouring z asystą śmigłowca stał się niezwykle popularny. Mimo, że ceny za te usługi nigdzie na świecie nie są niskie, amatorów tego rodzaju białego szaleństwa przybywa. W Gruzji funkcjonuje wiele firm lotniczych jednak w stałej ofercie heli skiing ma zaledwie kilka. Są to firmy dysponujące typowo praktycznymi (górskimi) śmigłowcami użytkowanymi do podobnych celów na całym świecie. Najczęściej Airbusy/Eurocoptery AS350, których sylwetka jest świetnie rozpoznawalna. Co ciekawe w Gruzji sposób na rozszerzenie oferty znalazły również firmy zagraniczne. Austriacki Wucher stacjonuje w okolicach Kazbegi już permanentnie i oferuje usługi również VIP Taxi dla sieci hoteli Rooms.

Oferta heli skiing z udziałem AS350 rozpoczyna się od minimalnej liczby 4 osób plus przewodnik czyli na pokładzie może się znaleźć maksymalnie 6 osób (z pilotem). Możnaby się pokusić o stwierdzenie, że to liczba osób optymalna do rozkoszowania się nierozjeżdżonym śniegiem.

Oczywiście i w Gruzji, jak przystało na kraj byłego ZSRR znajdziemy stare radzieckie śmigłowce MI8 oaz MI17 ale są one skutecznie wypierane przez nowsze i mniejsze maszyny. Eksploatacja tych kolosów do celów inne niż transportowe staje się powoli nieopłacalna. Zużycie paliwa MI sięga 650kg na godzinę lotu (AS350 150kg/h) a do obsługi potrzeba dwóch pilotów, dodatkowo reżimy serwisowe są bardzo kosztowne. Poza tym kto chciałby uczestniczyć we freeride z kilkunastoosobową grupą (tyle osób zabiera na pokład MI8/17 i jest to standard, żeby koszty były sensowne)? Dowiedzieliśmy się niedawno, że firma lotnicza "Tusheti" która świadczyła usługi heli ze swoimi MI8 już nie zajmuje się tego typu usługami – najwidoczniej, jest to dla nich nieopłacalne.

Zostają małe śmigłowce. Gruzińska oferta i to co udało nam się ustalić w ostatnich dniach pod kątem lotów heliski.

Kazbegi Helicoptersfirma zapewnia pojedyncze loty więc nie trzeba kupować pakietów, wystarczy zgłosić się grupką i działać nawet jeden dzień. Ceny za osobę! 

1 lot – 180€ - 900m przewyższenia

3 loty – 380€ - 2100m przewyższenia

6 lotów – 750€ - 4000m przewyższenia

9 lotów – 1050€ - 6000m przewyższenia

Heliskir – na ten sezon z pre bookingiem dostepne są jedynie paczki trwające 3 oraz 6 dni. Jednodniowe pakiety dostępne jedynie na bieżąco jeśli operator ma dostępne sloty między kilkudniowymi imprezami. Trzeba pytać na bieżąco. Heliskir zapewnia również przewodnika IFMGA, narty oraz zestaw lawinowy w pakiecie (desek i butów niestety nie). Ceny za osobę!

5 lotów to koszt 800€ a każdy dodatkowy to 100€

Mała uwaga. W Gudauri, Heliskir działa jedynie od 11 stycznia do 4 marca, później przenosi się do Swanetii i tam działają do 11 kwietnia.

Pozostałe firmy – aerosyndicate, vanillasky, LLC Expedition działają na maszynach posiadanych przez powyższe firmy, zatem oferta jest identyczna. Szacunkowo w Gruzji jest jedynie 6 śmigłowców, które oferują usługi Heli Ski. Mimo, że firm i ofert "na papierze" jest znaczenie więcej. 

Update wiosna 2022

Dwie przejrzyste oferty dla przykładu:

Wucher - oferuje tylko paczki i jedynie w Swanetii - koszt od 7700 EUR za osobę - hotel i wyżywienie w cenie, grupa 12 osób ma na 6 dni do dyspozycji 14h lotu, około 30000- 40000m wertykalnych co na dzień daje niewielkie 1800m.

Heliksir - paczka w granicach 3000m wertykalnych (5 lotów) to około 1000 EUR za osobę. Firma oferuje również całe pakiety (przykładowo 3 dni heli przygody z akomodacją i wyżywieniem w Gudauri startuje od 4200 EUR.

Są też inni przewoźnicy jednak szalejąca inflacja powoduje, że ceny zmieniają się jak w kalejdoskopie a sami przewoźnicy nie są w stanie na teraz powiedzieć jak to będzie wyglądało w nadchodzącym sezonie zimowym 2023. 

 

 

Heli Ski w Gruzji - opcje na sezon 2019 / 2020

12 grudnia 2019