Imię:
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Wyprawa skiturowa na Damavand w Iranie

grupa 6-10 osób

śniadania, obiadokolacje, kuchnia obozowa

noclegi hotele,

schronisko

transfery

średnio i zaawansowani

Wulkan Damavand (5610m n.p.m.) jest najwyższym w Azji zaraz po Elbrusie. Masyw położony jest bardzo blisko Morza Kaspijskiego i ten fakt powoduje, że zimą jest to bardzo śnieżny rejon co oczywiście niezmiernie nas cieszy. Góra jest stratowulkanem, którego regularne kształty dają świetne możliwości eksploracji na nartach skiturowych. Czego chcieć więcej? Mamy więcej – niezwykłą gościnność lokalnych mieszkańców Iranu oraz doświadczonych przewodników oraz najdłuższy jednorazowy zjazd na naszych wyprawach. 3000 metrów wertykalnych za jednym razem – od szczytu do granicy śniegu brzmi nieźle. W przeciwieństwie od klasycznej metody wspinania się na tą górę, nasza nie przewiduje nudzenia się w schronisku pod szczytem. Aklimatyzację niezbędną do wejścia będziemy zdobywać wcześniej na górach – satelitach Damavandu, gdzie zorganizowane będą całodzienne wycieczki skiturowe. Zapraszamy do zapoznania się z programem szczegółowym. 

*jest to program dla którego wymagana jest wiza wjazdowa - pomagamy w jej zdobyciu.

Dla kogo? 

Jest to wyprawa przeznaczona dla osób o bardzo dobrej kondycji i dobrych umiejętnościach narciarskich. Na różnych wysokościach spotkamy odmienne rodzaje śniegu do których musimy być przygotowani. Może być to wyprawa również dla osób, które nigdy wcześniej nie zdobyły pięciotysięcznika ale mają zimowe doświadczenia w niższych górach (trzytysięczniki, czterotysięczniki). Osoby radzące sobie skiturowo w Tatrach świetnie odnajdą się w naszej przygodzie. Dzięki temu, że latem jest to popularna góra istnieje niezła baza noclegowa w postaci schronisk z których będziemy korzystać. Nie wymagamy zatem doświadczenia w zimowym biwakowaniu. Można powiedzieć nawet, że górę zdobywa się komfortowo – szczególnie, że wiosną nie ma pieszych turystów a nasze schronisko oferuje pełne wyżywienie a nawet ciepłą wodę. Pamiętajmy jednak, że działanie na tak dużych wysokościach związane jest z niską temperaturą, mocnym wiatrem i zmaganiem z małą ilością tlenu w powietrzu. 

W pakiecie:

 • wszystkie noclegi zawarte w programie (hotel w Rineh oraz schronisko Bargah Sevom)

 • wyżywienie zgodne z programem (śniadania i obiadokolacje oraz lunch)

 • lokalny certyfikowany przewodnik 

 • 6 dni na śniegu

 • wszelkie transfery ujęte w programie (lotniskowe i lokalne)

 • transport bagaży

 • zaproszenie wizowe i pomoc w uzyskaniu wizy

 • wifi w miejscach objętych zasięgiem 

 • niezbędne przepustki, bilety i obowiązkowy permit na Damavand (50$)

W cenie nie wliczone:

 • lot do Teheranu

 • sprzęt skiturowy oraz ABC lawinowe, pozostały sprzęt górski

 • ubezpieczenie od kosztów ratownictwa i KL

 • śpiwór

 • wiza do Iranu (50 EUR)

Koszt uczestnictwa:

1100 EUR/osoba

Dostępny termin:

1.04-08.04.2023

 

Program szczegółowy:

Dzień 1

Lądujecie na lotnisku im. Imama Khomeiniego, niedaleko prawie dziewięciomilionowego Teheranu. Stamtąd zabieramy Was do Rineh – miasteczka-obozu, usytuowanego na wysokości około 2100m n.p.m. Tam zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek. W drodze do Rineh zjemy lunch. Będzie możliwość zrobienia drobnych zakupów.

Wyżywienie: lunch, obiadokolacja

Nocleg: hotel

Dzień 2

Rozpoczynamy proces aklimatyzacji. Samochodem udamy się na start skitury. Naszym dzisiejszym celem będzie masyw Gole-Zard (granice 3500m n.p.m.) skąd podczas wspinaczki i zjazdu będziemy podziwiać zachodnie zbocza głównego celu tej wyprawy - Damavandu. Pierwszy raz poczujemy wysokość.

Wyżywienie: śniadanie, prowiant, obiadokolacja

Nocleg: hotel

Dzień 3

Czeka nas całodzienna wycieczka skitour na której zbliżymy się do pułapu czterech tysięcy metrów w masywie Doberar. Tym razem Damavand będziemy podziwiać od strony południowej a nasze stoki o przeciwnej wystawie powinny zaoferować świetny śnieg i zjazdy.

Wyżywienie: śniadanie, prowiant, obiadokolacja

Nocleg: hotel

Dzień 4

Następny dzień w pobliskim masywie Doberar. Przekroczmy cztery tysiące metrów podczas całodziennej tury. Kolejny niezbędny dzień aklimatyzacyjny spędzimy w najlepszej możliwej formie – delektując się Irańskim śniegiem na najlepszych zboczach otaczających nasz główny cel.

Wyżywienie: śniadanie, prowiant, obiadokolacja

Nocleg: hotel

Dzień 5

Zaczynamy zdobywanie Damavandu. Samochodem przemieszczamy się do granicy śniegu na około 2500m n.p.m.. Stamtąd już na fokach, przez kolejne 5-6h podejścia osiągniemy schronisko Bargah Sevom. Będziemy nocować w nowym budynku – ciepłym i wygodnym, może być dostępne nawet wifi.

Wyżywienie: śniadanie, prowiant, obiadokolacja

Nocleg: schronisko wysokogórskie

Dzień 6

Dzień aklimatyzacyjny i zdobywanie pułapu około pięciu tysięcy metrów. Na nartach skiturowych to bardzo przyjemny proces – wychodzimy na oczekiwaną wysokość a później zjeżdżamy do naszego schroniska. Omijamy mozolne schodzenie a w zamian cieszymy się świetnym zjazdem na lekko.

Wyżywienie: śniadanie, prowiant, obiadokolacja

Nocleg: schronisko wysokogórskie

Dzień 7

Atak szczytowy. Rozpoczynamy wspinaczkę około 5 rano - relatywnie późno aby podczas samego zjazdu śnieg był odpuszczony i przyjemny. Zależnie od samopoczucia i sił uczestników czeka nas nawet 8 godzin wspinaczki na szczyt. Stamtąd zjedziemy aż do granicy śniegu. Zazwyczaj to aż 3000m w pionie! Samochody zawiozą nas do hotelu w Rineh.

Wyżywienie: śniadanie, prowiant, obiadokolacja

Nocleg: hotel

Dzień 8

Dzień rezerwowy ale jeśli nie będziemy go potrzebować, czas spędzimy poznając najciekawsze miejsca wokół Teheranu, poznając lokalną kulturę, obyczaje i mieszkańców.

Wyżywienie: śniadanie, lunch

Nocleg: obiad

Dzień 9

Zależnie od godziny wylotu, dzień spędzimy na gorących źródłach, delektując się lokalną kuchnią. Później czeka nas transfer na lotnisko i powrót do domu.

Wyżywienie: śniadanie, lunch

Nocleg: brak

 

Przy zgłoszeniu obowiązuje wpłata zaliczki 350 EUR.